Підготовка здобувачів в питаннях монтажу, експлуатації, обслуговування та ремонту різноманітного обладнання сонячних електростанцій

В умовах ситуації, що склалась сьогодні в енергетиці України, виникає значний дефіцит електричної енергії. Застарілі та знищені ворогом традиційні електростанції потребують доволі великої кількості часу для проведення їх відновлення та модернізації до сучасних потреб різноманітних споживачів. Результатом є довготривале відновлення енергетичних потужностей, з доволі високою вартістю та тотальною економією електричної енергії.

Така погана ситуація в енергетиці України потребує швидкого вирішення проблеми, яким може стати один з напрямів відновлювальної енергетики – сонячні електростанції. Масове використання сонячних електростанцій дає можливість забезпечувати побутових споживачів електричною енергією, надавати їм певної незалежності та виконати перерозподіл електричної енергії в напрямку різноманітного виробництва країни. При цьому подібні станції позитивно вплинуть на загальну економічну ситуацію країни.

Необхідно зазначити, що за умови потужного розвитку відновлювальної енергетики в країні, виникає необхідність в підготовці кваліфікованих кадрів для забезпечення якісної та стабільної роботи сонячних. Виходячи з цього необхідною умовою в формуванні кадрового потенціалу є підготовка здобувачів в питаннях монтажу, експлуатації, обслуговування та ремонту різноманітного обладнання сонячних електростанцій. Якісну підготовку таких фахівців можливо здійснювати з числа здобувачів вищої освіти спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» та здобувачів робітничої професії 7241 «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування», що навчаються на інженерно-технологічному факультеті Сумського НАУ.

Даною проблемою переймаються не лише провідні фахівці держави чи університету, але і провідні фахівці Європейського союзу. Підґрунтям для якісної підготовки фахівців є створення сучасної матеріально-технічної бази з сучасним обладнанням та необхідним інструментом для проведення робіт. Так при співпраці факультету з фахівцями Biogas Research Team було створено міні сонячну електростанцію для впровадження в навчальний процес підготовки фахівців спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» та робітничої професії 7241 «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування». Здобувачі освіти сьогодні вже вивчили питання проведення розрахунків необхідної потужності електростанції, вибору необхідного обладнання, особливостей її розміщення та питання монтажу різноманітного електрообладнання.

Подальша підготовка фахівців для роботи на сонячних електростанціях планується в напрямку вивчення питань експлуатації різноманітного обладнання та його надійності в реальних умовах експлуатації. Важливим напрямком залишаються питання технічного обслуговування та проведення ремонтів сонячних електростанцій. Викладачами кафедри енергетики та електротехнічних систем, інженерно-технологічного факультету Сумського НАУ вже готуються методики прорахунку різноманітних параметрів та показників надійності різноманітних варіантів сонячних електростанцій, що знаходять свої відображення в кваліфікаційних випускних роботах здобувачів вищої освіти.

Зазначимо, що сонячні електростанції є лише одним з напрямків відновлювальної енергетики, яким займаються викладачі кафедри енергетики та електротехнічних систем інженерно-технологічного факультету Сумського НАУ. Подібний досвід дає можливості в формуванні різноманітних комбінованих систем на базі сонячних електростанцій, що значно розширює фахове спрямування здобувачів освіти та дає можливість знаходити найбільш ефективні рішення для різноманітних умов забезпечення електричною енергією.